Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna GPS navigace

Slovníček pojmů

RDS-TMC

RDS-TMC je funkce pro přenos aktuálních informací o dopravní situaci do navigačního přístroje. Jedná se o bezdrátovou technologii podobnou rádiu, řidič se jejím prostřednictvím při jízdě dozví, zda se na jeho trase nestala nehoda, zácpa nebo jiný dopravní problém.
Informace zasílané v systému RDS-TMC ale zatím nejsou zcela spolehlivé. Další problémy způsobuje špatný příjem signálu a jiná hlediska. Na RDS-TMC zatím nelze stoprocentně spoléhat.

POI

POI je zkratka z anglického Points of Interest. Používá se i v češtině, někdy se ale setkáte s termínem zájmové body nebo body zájmu. Jde o databáze nejrůznějších míst a objektů, které jsou uloženy přímo v mapě, případně se k ní dají i některých navigací dohrát. Díky POI lze při volbě cíle cesty nastavit třeba vybranou restauraci, čerpací stanici, hotel a řadu dalších typů objektů.

Navteq, Tele Atlas

Navteq a Tele Atlas jsou dva hlavní světoví výrobci map pro navigační přístroje. Každý z výrobců navigací používá buď mapy Navtequ nebo Tele Atlasu; alespoň v případě západní Evropy včetně ČR. U zemí východní Evropy se lze setkat i s mapami jiných dodavatelů. Obecně lze říct, že Tele Atlas má východní Evropu včetně České republiky zpracovanou lépe než Navteq.

Vektorová mapa

Všechny navigace do automobilu používají tzv. vektorové mapy. Silnice a všechny další objekty jsou v nich popsány matematicky - rovnicí. Výhodou tohoto typu map je změna měřítka bez ztráty kvality. Vektorové mapy jsou sice poněkud schematické, při použití v automobilu je to ale spíš výhoda, řidiče tolik nerozptylují.

Rastrová mapa

Rastrová mapa je v podstatě obrázek, může na ní být nakresleno cokoli. Výhodou takových map je také na pohled hezčí zpracování. V autonavigaci se takřka nevyužívají, setkáme se s nimi hlavně v turistických navigačních přístrojích.

Elektromagnetický kompas

Má-li navigační přístroj (bavíme se nyní o turistických) elektromagnetický kompas, znamená to, že dokáže zorientovat mapu nebo ukázat směr k cíli i v klidovém stavu. U navigací bez elektromagnetického kompasu lze směr zjistit jen za pohybu.

Geocaching

Geocaching je navigační turistická hra. Hráči za pomoci navigačních přístrojů hledají ukryté schránky, u nichž znají pouze zeměpisné souřadnice. Další informace.

Porovnat gps navigace