Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna GPS navigace

Jakou navigaci vybrat?

Před výběrem GPS navigace si ujasněte, k čemu a jak budete chtít přístroj používat. Hledáte navigaci do auta, nebo na turistiku? Budete se pohybovat jen v České republice, po celé Evropě, nebo míříte ještě do větších dálek? Navíc nezáleží jen na technických parametrech, s navigací si musíte porozumět.

Kdy a k čemu potřebuji navigaci?

Navigační přístroj se nejvíc hodí v situacích, kdy se potřebujete autem nebo i jiným způsobem dostat na místo v neznámém prostředí. Stačí toto místo do přístroje zadat, třeba formou adresy, navigace potom sama spočítá optimální trasu a křižovatku po křižovatce vás po ní povede. Na displeji a prostřednictvím hlasových povelů uvidíte, kudy jet.

Je lepší u navigací sáhnout po známé značce?

U navigačních přístrojů lze s vědomím určitého zjednodušení opravdu doporučit značkové přístroje. Cenově ani funkčně se takřka neliší od jiných navigací, uživatelé s nimi ale většinou získají větší jistotu další podpory. Dobrou volbou jsou třeba značky TomTom, Garmin a Mio.

Mám koupit raději dražší navigaci?

Není to nutné. Navigační přístroje střední a vyšší třídy se liší hlavně doplňkovými funkcemi. Funkce potřebné pro samotnou navigaci mají takřka stejné jako nejlevnější navigátory. Nejdůležitější totiž je, aby si uživatel s navigací porozuměl. Je to jako se spolujezdci, kteří navigují - každý to dělá trochu jinak.
Dobrou levnou navigaci koupíte už za tři tisíce korun. Patnáct set si případně připlaťte za širokoúhlý displej nebo za další funkce. Do pěti tisíc korun se vejdete.

Kam chcete jezdit?

Podle toho, kam chcete s navigací jezdit, si vyberte konkrétní model. Ty se totiž často liší hlavně rozsahem mapového pokrytí. Zkontrolujte, jaké země jsou v přístroji zmapovány. V současné době se ale navigace s pokrytím celé Evropy už cenově příliš neliší od nižších modelů, kde je zpracována třeba jen východní Evropa.

Budou mapy aktuální? Je aktualizace zdarma?

Mapy nikdy nebudou plně aktuální. Vždy v nich najdete místa, kde něco chybí a kde je něco špatně. Proto výrobci nabízejí aktualizace map. Občas jsou zdarma, ve většině případů se ale za aktualizace musí platit. Není ale nutné aktualizovat při každém vydání map, jednou za rok to bude bohatě stačit, a ani to není bezpodmínečně nutné.

Budou v mapě všechny ulice a čísla budov?

Stejně jako u silniční sítě záleží na konkrétní zemi a konkrétní mapě. Západoevropské země jsou v tomto ohledu kompletní, směrem na východ se situace zhoršuje. V mapách ČR bychom už měli najít všechny názvy ulic, čísla budov jsou ale stále jen v největších městech.

Nestačí pro navigaci kapesní počítač nebo mobil?

Pokud navigaci potřebujete jen výjimečně, není nutné kupovat samostatnou navigační krabičku. Stejné funkce nabídnou i navigační aplikace pro kapesní počítače nebo chytré mobilní telefony. Kvůli menšímu displeji a méně pohodlnému ovládání je ale nelze doporučit lidem, kteří často cestují.

Co když chci jednu navigaci do auta i na turistiku?

Nikdy se nevyhnete kompromisům. Přístroj určený do auta bude problematické použít při turistice. Outdoorová navigace zase narazí na limity při jízdě v automobilu. V této situaci neexistuje žádná univerzálně platná rada, musíte se rozhodnout podle toho, kde budete chtít navigaci používat víc.

Co dělat, když navigace spočítá cestu špatně?

Navigace počítá cestu podle matematických pravidel. Někdy proto může vybrat trasu jinak, než by ji zvolil živý řidič. Ten se totiž rozhoduje i podle kritérií, které přístroj nemůže znát. Jisté ale je, že s navigací vždy dorazíte do cíle. Anebo klidně jeďte, jak potřebujete, přístroj za chvíli trasu sám přepočítá.

V obchodě ale říkali, na letáku psali?

V obchodě hlavně potřebují a chtějí prodat. Tímto zevšeobecněním samozřejmě nelze postihnout úplně všechny obchodníky, ale jako laik v prodejně nepoznáte, jestli vám obsluha dobře radí a zmiňuje i nevýhody vybíraných přístrojů. Čtěte proto články, diskuze, hledejte informace od uživatelů, jejich zkušenosti.

Slovníček pojmů

 

Porovnat gps navigace